| | | AAA
Szkoła Podstawowa im. Jana z Ludziska
w Ludzisku

Uroczystości

Uroczystość Ślubowania i Pasowania klasy I

14. 10. 2015 r.

My, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana z Ludziska w Ludzisku w obecności naszych rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości, naszej Ojczyźnie, Rzeczypospolitej Polskiej, Patronowi i Tobie Szkoło uroczyście ślubujemy: dbać o honor i dobre imię naszej Szkoły, w której otrzymujemy wiedzę i wychowanie, godnie reprezentować naszą Szkołę wzorowym zachowaniem, kochać i służyć Ojczyźnie wiedzą oraz umiejętnościami, godnie wypełniać obowiązki obywatela na chwałę Rzeczypospolitej Polskiej.

4.jpg [300x201] 

 

 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

 

           Klasa piąta przygotowała przedstawienie „Czasy Jana z Ludziska i współczesność”.Co roku w marcu obchodzimy Święto Patrona Szkoły. W jakich czasach żyłoby się lepiej? W średniowieczu, w czasach Jana z Ludziska, a może współczesność oferuje więcej atrakcji?

 

         W średniowiecznej szkole uczono łaciny.Znajomość tego języka osiągano pamięcią i rózgą-jedynymi środkami,na jakie się wtedy pedagogika średniowieczna zdobyła. Uczeń był bity, kiedy okazał się leniwy, ale też dostawał rózgi za to, że nie był zdolny. Bito niemiłosiernie, tylko okaleczenie było zabronione. Czytania i pisania uczono po łacinie, uczono sylabizowania najniezbędniejszych słówek. Było to zatem nauczanie pamięciowe, werbalne. Uczeń musiał najpierw słuchać pilnie, a potem głośno powtarzać. Ćwiczono więc pamięć słuchową i jeżeli uczeń nie potrafił przytoczyć podanego fragmentu lekcji do zapamiętania, otrzymywał karę chłosty. Pamiętać trzeba, że uczeń nie posiadał wówczas książek. Były zbyt rzadkie i bardzo drogie. Współczesna szkoła stawia na rozumienie, stosowanie teorii w praktyce, eksperyment,dyskusje. Każdy uczeń posiada niezbędny zestaw podręczników, ćwiczeń i przyborów szkolnych. Nie stosuje się kar cielesnych. W średniowieczu wiele uwagi i miejsca poświęcano rytuałowi biesiady. Respektowano wiele szczegółowych przepisów dotyczących m. in. odmawiania modlitwy przed posiłkiem, mycia rąk, zajmowania przy stole właściwego miejsca, odpowiadającego godności i stanowisku biesiadnika. Nawoływano do powściągliwości w spożywaniu pokarmów i picia trunków, taktownego zabierania głosu, zabawiania rozmową, służeniu siedzącym damom, którym należy okazywać szczególną atencję. Formułowano wiele szczegółowych zakazów, m. in. maczania nadgryzionego chleba we wspólnej misie, wrzucania tam ogryzionych kości, sapania i mlaskania przy jedzeniu, jedzenia obiema rękami, układania łokci na stole, krytykowania potraw i usypiania przy stole itp.

 

          Na obszarze Polski istniało w XII wieku wiele targów i jarmarków. Sprzedawano na nich nabiał, zwierzęta hodowlane, zboże, produkty leśne, wyroby rzemieślnicze, ozdoby, sól, ryby morskie, suszone i wędzone. Ważną nowością dla targu i handlu było wprowadzenie monety krajowej. Pierwotnie ciężkie denary srebrne, innej monety nie było, uległy rychłemu pogorszeniu wagi, stawały się coraz lżejszymi, aż w końcu od II połowy XII wieku zastąpiły je blaszki tak cienkie, że można je było po jednej stronie stemplować. Przed epoką wielkich odkryć handel był mało ożywiony, niepewność dróg, rozboje i łupiestwo rycerzy, brak gotówki znacznie go utrudniały. Z kolonizacją zmieniło się to na lepsze; napływała gotówka, miasta warowne dawały więcej bezpieczeństwa. Przez Polskę przechodziło wówczas kilka szlaków handlowych o znaczeniu międzynarodowym. Przywożono towary wschodnie, takie jak:jedwab, korzenie czyli przyprawy do potraw. Przywożono do Polski także wyroby metalowe, sukno lepszych gatunków. Przez Gdańsk wywożono z Polski produkty leśne, popiół i drewno. Produktem eksportowym było sukno, najtańsze w tej części Europy.

 

         W średniowieczu przekazywanie informacji-listów, dekretów, ukazów odbywało się za pośrednictwem posłańców. Zła nawierzchnia dróg, trudne warunki klimatyczne, częste rozboje na gościńcach sprawiały trudności w dostarczaniu tych ważnych wieści. Ludzie z niecierpliwością oczekiwali przybycia posłańca, który dopiero po kilku miesiącach zjawiał się w grodzie. Opieczętowane specjalnym glejtem wieści były doręczane osobiście. Przekaz informacji trwał bardzo długo, gdyż jeździec musiał pokonać znaczne odległości dzielące średniowieczne miasta. Obecnie przekazywanie informacji trwa bardzo krótko,bo przecież każdy z nas posługuje się komputerem lub telefonem.


Zabawa Karnawałowa

6.02.2015 r.

6 lutego 2015 r. podczas zabawy karnawałowej mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie "Czerwony Kapturek" w wykonaniu uczniów klasy VI pod opieką przewodniczącej Rady Rodziców pani Elżbiety Karmowskiej. Odbył się również pokaz tańca klas III-VI. Zapraszamy do obejrzenia filmików z występów naszych młodych artystów.
 


Święto Edukacji Narodowej

14.10.2014 r.

 

      14 października po raz kolejny uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Usłyszeliśmy podziękowania za trud i serce włożone w nauczanie i wychowanie. 

         Dyrektor podziękował przybyłym emerytowanym pracownikom za pracę i zaangażowanie włożone w budowanie historii Szkoły Podstawowej w Ludzisku. 

          Następnie rozpoczęła się Gala Wręczenia Odznak Pracownikom Szkoły za szczególne zasługi. Wszyscy byli typowani w dwunastu kategoriach: życzliwość, miły uśmiech, wspaniałe poczucie humoru, wiara w ucznia, punktualność, dobre rady, najlepsze podejście do ucznia, cierpliwość, spokojny głos, wspieranie ucznia, wyrozumiałość, najlepszy opowiadacz. Każdy otrzymał nagrodę w kategorii, w której uzyskał największą liczbę głosów wśród uczniów. 

           Uroczystość uświetnił występ, upominek muzyczny w wykonaniu uczennic klasy piątej. Pięknie zaśpiewały: Martyna Giża, Karolina Burak, Natalia Kasprzak, Weronika Kowalik, Julia Samulska. Mogliśmy wysłuchać znanych przebojów z tekstami poświęconymi wyjątkowemu dniu października. 

          Dyrektor podziękował także nauczycielom i pracownikom za wkład pracy, zaangażowanie oraz wzorową pracę.

 

 

 

Przedstawienie Jasełkowe

21.12.2012 r.

       Coroczne przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klasy "0" to już tradycja w naszej szkole. Uczniów jak zwykle przygotowała pani Mirosława Radzikowska. Mali aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Występ uświetniły śpiewane przez uczniów klasy III i V kolędy przygotowane pod opieką Pani Beaty Niedźwiedzkiej i Pana Waldemara Rutkowskiego. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły pan Andrzej Antoniewicz oraz ks. Piotr Dułak złożyli świąteczne życzenia.

 

jaselka_21122012_027.jpg [640x480]

jaselka_21122012_039.jpg [640x480]

jaselka_21122012_046.jpg [640x480]  

 

jaselka_21122012_066.jpg [300x225]


Uroczystość Ślubowania i Pasowania klasy I

12. 10. 2012 r.

Ślubuję uroczyście!

Będę starał się być

dobrym i uczciwym.

Będę strzegł

honoru i dobrego imienia Szkoły.

Będę szanował

swoich nauczycieli,

przełożonych i rodziców.

Będę uczył się

tego co piękne.

Będę kochał

swoją Ojczyznę.


stronasmallimage.jpg [300x158]


Dzień Edukacji Narodowej

         Dnia 12 października 2012 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor szkoły pan Andrzej Antoniewicz złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczył nauczycielom nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Uczniowie klasy IV i V przygotowali program artystyczny "Pokaz mody nauczycielskiej", dzieki temu nauczyciele mogli wybrać odpowiednie propozycje modowe dla siebie. Szczególną uwagę wśród publiczności wzbudziła Gala Rozdania Odznak pracownikom naszej szkoły. Dyplomy przyznano w dwunastu kategoriach, w plebiscycie swoje głosy oddali uczniowie klas IV-VI i w ten sposób wytypowano laureatów.


12.jpg [500x375]

11.jpg [500x375]

 

Koniec roku szkolnego 2011/12

Uczniowie klasy szóstej rozstają się ze swoją szkołą.

Popłynęły łezki....